کانون ادبی شمیم شعر. نقد کتاب رمان «عطر تلخ»به قلم”هلن عظیمی”

منتشر شده توسط | آگوست 27, 2020


کانون ادبی شمیم شعر، با مدیریت جناب صادق غریب، روز جمعه سی و یکم مردادماه هزار و سیصد و نود و نه ، در هیروکام کافه از رمان «عطر تلخ » به تألیف هلن عظیمی رونمایی کرد.


هلن عظیمی رمان هایی چون «هبوط عشق » و «سرزمین مه آلود » را با موضوع و محوریت عشق منتشر کرده است. مراسم رونمایی با حضور جمعی از شاعران، نویسندگان، فعالان ادبی، کارگردان های سینما و تئاتر و گویندگان رادیو برگزار شد. 


جناب دکتر حمیدرضا امیرافضلی، منتقد و کارشناس این نشست ادبی دقایقی به نقد و تحلیل رمان « عطر تلخ» پرداختند.
این مدرس داستان نویسی معتقد بودند « عطر تلخ » با درونمایه اجتماعی و در فضایی واقع گرایانه نگاهی ویژه به مشکلات و دغدغه های زنان در جامعه به ویژه در شهرهای کوچک دارد؛ نویسنده با زبان داستانی به نقد فضای اجتماعی سنتی و لگدمال شدن حقوق و احساسات زن ها می پردازد.
“برای یک زن مطلقه هیچ محرمی وجود ندارد، حتی آستین های لباست هم بعد از طلاق به تو نامحرم خواهند بود.”
امیرافضلی گفت: به نظر می رسد نویسنده قصد داشته با ترسیم بخشی از دغدغه ها و تجربه های واقعی یا دیداری خود علاوه بر تزکیه روحی خویش، آن دغدغه ها را به جغرافیایی که در آن زندگی می کند تعمیم بدهد و به نقد شرایط سخت دختران و زنان نسل خود بپردازد و البته راه برون رفت از این شرایط اجتماعی را نیز به هم نسلان خود نشان بدهد.
به گفته این نویسنده و منتقد، انتخاب زاویه دید اول شخص و انتخاب زبان ساده و امروزی، صمیمیت خوبی را برای مخاطب ایجاد می کند و توصیفات و فضاسازی ها و شخصیت ها به کشش داستانی کمک کرده اند. شخصیت ها برای نویسنده شخصیت هایی عموما آشنا هستند و برای مخاطب تیپ هایی که در زندگی روزمره دیده یا شنیده است و شرایط کاراکتر اصلی داستان هم شرایطی آشنا برای مخاطب است و اینها به همراهی و همذات پنداری کمک کرده است.
این منتقد ادبی در بخش دیگری از نقد خود افزود: کشمکش ها عموما درونی است و پرداخت روانشناختی و جزئیات فکری کاراکترها خصوصا کاراکتر اصلی قابل ستایش است و البته این باور را قوی تر می کند که داستانی اتوبیوگرافیک است، هر چند ممکن است در ادامه اتفاقات و کشمکش ها ساخته تخیلات یا وام گرفته از اتفاقات مشابه یا نزدیک دیگر باشند.
نویسنده در استفاده از تشبیهات، استعارات موفق عمل کرده و استفاده از آرایه ها، متناسب با فضای روایت و در راستای ارائه اطلاعات به مخاطب بوده است و جمله های شاعرانه‌ی در خدمت داستان از نقاط قوت کتاب است.
حمیدرضا امیرافضلی در پایان نقد و بررسی خود از « عطر تلخ » به عنوان داستانی عامه پسند یاد کرد که دوراهی های پیشِ روی شخصیت‌ها در به نمایش کشیدن بخش دراماتیزه کاراکترها موثر بوده و کشمکش انسان خوب و انسان بد به طرح و پیرنگ قوت داده بود اما انگیزه بعضی شخصیت ها کلیشه‌ای بود؛ برخی مشکلات ویراستاری نیز در کار به چشم می خورد.
در پایان بندی « عطر تلخ » احساسات نویسنده به شاکله داستان غالب می شود، این احساسات گرایی در آثار دیگر از جمله هبوط عشق نیز به چشم می خورد.
در پایان این مراسم ، کتاب رمان «عطر تلخ» برای شاعران، نویسندگان و هنرمندان حاضر در کافه امضا شد و گرفتن عکس های یادگاری، تا حسن ختام این جشن رونمایی باشد.
کتاب رمان «عطر تلخ» توسط انتشارات «اندیشه کهن پرداز» به چاپ رسیده است.دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دوازده − سه =