“انجمن ادبی استارباد” استان گلستان”

منتشر شده توسط | خرداد ۵, ۱۳۹۸

ماریا سلمانی 


به نام آنکه جان را فکرت آموخت…

انجمن ادبی استارباد از مرداد ماه سال ۹۷ با مدیریت خانم ماریا سلمانی، با دریافت شناسه از بنیاد شعر و ادبیات داستانی ایرانیان رسما فعالیت خود را آغاز کرد.

مراسم افتتاحیه با حضور چشمگیر شعرا و اساتید محترمی از استان های گلستان و تهران در فرهنگسرای فن آوری و اطلاعات تهران برگزار شد.
استاد جواد محقق، محمدسعید میرزایی و علی جهانگیری از میهمانان برنامه افتتاحیه بودند و تعداد زیادی از شعرای استان گلستان نیز در مراسم حضور داشتند.

هیئت مدیره انجمن ادبی استارباد به دبیری خانم ماریا سلمانی و با حضور آقایان علی بایزیدی، محمد سعید میرزایی و علی ادریس زاده تشکیل شد و به همت اعضای محترم، در ادامه ی فعالیت های تعریف شده در اساسنامه، با تشکیل جلسات منظم ماهیانه در آخرین چهارشنبه هر ماه با همراهی و همکاری انجمن قلم، مجموعا شش جلسه دیگر تا پایان سال ۹۷ برگزار شد که تمامی جلسات با استقبال خوب علاقه مندان به شعر و ادبیات مواجه گردید.

از آنجا که یکی از اهداف تاسیس انجمن، معرفی شعر، ادبیات و شاعران استان گلستان بود، در اغلب جلسات انجمن، شاعرانی از استان گلستان بعنوان میهمان به پایتخت دعوت شده و در هر جلسه حداقل دو شاعر با نقد و بررسی آثار و ارائه ی مجموعه های چاپ شده، به جامعه هنری پایتخت معرفی شدند.

در همین راستا چهارمین جلسه ی انجمن در استان گلستان و شهرستان گرگان برگزار شد که یکی از پربارترین همایش های شعر در نوع خود به لحاظ کمی و کیفی بود و با استقبال گسترده شاعران استان گلستان مواجه شد و در آن جلسه که در سالن اجتماعات کتابخانه و موسسه فرهنگی میرداماد گرگان برگزار شد، چهار شاعر با ارائه ی آثار و مجموعه های چاپ شده و شعرخوانی و بیان بیوگرافی هنری خود مورد تجلیل قرار گرفتند.

از دیگر موفقیت های انجمن، کسب رتبه ی طرح برتر در جشنواره رضوی کشور بود که طرح ارائه شده از سوی انجمن در رقابت با سایر انجمن های فعال در سطح کشور بعنوان یکی از طرح های برگزیده انتخاب شد و بنابر زمان بندی انجام شده، طرح مذکور با حمایت بنیاد شعر و ادبیات داستانی ایرانیان در تابستان سال جاری به مرحله ی اجرا در خواهد آمد.

از آنجا که انجمن ادبی استارباد از ابتدای تاسیس همواره بر معرفی شعر و ادبیات استان گلستان تاکید داشته، جهت گسترش دامنه ی فعالیت خود در سطح استان گلستان، طرح افتتاح شعبه ی دوم انجمن را مورد بررسی قرار داده و با ثبت مشخصات انجمن دوم در سایت بنیاد شعر و ادبیات داستانی ایرانیان، عملا در جایگاه اولین انجمن در سطح کشور که بصورت زنجیره ای با شعبات مختلف اداره می شود قرار گرفته است.

طرح برگزاری کنگره بزرگ شعر با موضوع سیل در استان های گلستان، لرستان و خوزستان و طرح برگزاری همایشی با موضوع یادبود شعرای فقید استان گلستان و طرح برگزاری جشنواره شعر روز ملی گرگان، به همراه چندین طرح دیگر از جمله برنامه های آتی انجمن ادبی استارباد در سال جاری ست که به امید خدا و با همت اعضاء محترم انجمن و همکاری و همیاری مسئولین و دستگاههایی فرهنگی و اجرایی در سطح کشور و استان گلستان برگزار خواهد شد.

آخرین فعالیت انجمن، حضور دبیر محترم آن سرکار خانم ماریا سلمانی در دومین مجمع عمومی انجمن های ادبی کشور در اردیبهشت ماه جاری بود که طی آن سرکار خانم دکتر آزاد بعنوان دبیر مجمع عمومی انجمن های ادبی کشور انتخاب شد.

انجمن ادبی استارباد این انتخاب شایسته را به ایشان تبریک عرض نموده و آرزوی توفیق روز افزون ایشان را در جهت اعتلای هنر و ادبیات این مرز و بوم دارد.

در پایان ضمن تشکر از حمایت های مادی و معنوی بنیاد شعر و ادبیات داستانی ایرانیان، انجمن ادبی استارباد مفتخر است بعنوان یک عضو کوچک از بدنه ی بزرگ انجمن های فعال در سطح کشور، بتواند قدم های بزرگی را در ادامه فعالیت های خود در جهت رشد و تعالی شعر و ادبیات و حمایت از شعرا و معرفی آثار ایشان به جامعه ادبی و برگزاری فستیوال ها، کنگره ها و همایش های گوناگون ادبی بردارد و به سهم خود در ایجاد شور و نشاط در جامعه ادبی و ترغیب شعرا به خلق آثار بیشتر و بهتر مثمر ثمر باشد.

با بدان مقصد عالی نتوانیم رسید
تا مگر پیش کشد لطف شما گامی چند.

#ماریا_سلمانی

#مرتضی_خانی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

8 + 3 =