سه نقد بر داستان جلوی قانون از فرانتس کافکا

منتشر شده توسط | دی ۲۱, ۱۳۹۷

سخنی کوتاه درباره کافکا و داستان جلوی قانون

فرانتس کافکا نویسنده شهیر جهانی نویسنده ای است که در ایران بسیار از او گفته میشود اما بسیار کم خوانده میشود!حتی از سوی طبقه به اصطلاح روشنفکر جامعه! او در جوانی در رشته حقوق تحصیل کرد و بسیاری از داستانهایش ناتوان کردن مخاطبش از قضاوت است . در داستانهایی مانند شغال و عرب و محاکمه او مخاطب را بر کرسی ققضاوت می نشاند اما در عین حال او را در مخمصه ای قرار میدهد که نتواند قضاوت کتد!
داستانهای کافکا محتوامحور است و از آن فرم گرایی که در داستان نویسی کشور ما حاکم شده خبری نیست. او از نظر ژان پل سارتر یکی از بزرگان اگزیستانسیایزم است و داستانهای او دنیای درون خود و برخورد او با جهان خارج را به تصویر می کشد.دغدغه های فلسفی نویسنده تنها برای اقلیتی از مردم که علاقمند به فلسفه هستند جذاب است.نویسنده ای مینیمال نویس که برخی داستانهایش حتی به دو سطر می رسد!
در داستان “جلوی قانون” مردی از طبقه پایین جامعه قصد ورود به قانون را دارد اما نگهبان راه او را سد کرده و اما گاهی با سخن گفتن او را امیدوار به ورود به قانون نگاه میدارد. این امید کاذب به اندازه تمام عمر مرد میگذرد!
و در آخر نگهبان آخرین شوک را به پیرمرد و مخاطب وارد میکند و در گوش پیرمرد فریاد میزند : جز تو هیچکس نمی‌توانست به اینجا راه یابد، چون این در تنها برای تو بود. حالا می‌روم و می‌بندمش !
فرانتس کافکا در اواخر عمر خود پیش از این که بیماری او را از پای درآورد قصد داشت در رشته ادبیات نیز درس بخواند.البته مرحله دکترا گرفتن در آن زمان یک دوره چهارساله پس از دیپلم بود.
وی به همراه دوست خود “ماکس برود” از طرفداران سوسیالیزم یهودی بودند و حتی طرح آنها بعدها در اسراییل این طرح به عنوان یکی از موفقترین طرحهای سوسیالیستی با عوان کیبوتص ((سوسیالیزم دهقانی اسرائیل)) اجرا شد.
شاید در داستان جلوی قانون رگه هایی از افکار چپ این حقوقدان داستان نویس را بتوانیم ببینیم
در صفحات آینده نویسندگان و پژوهشگران این داستان را از جوانب مختلف مورد تجزیه و تحلیل قرار می دهند
و در پایان باید گفت که برای شناختن جهان کافکا لازم است نه تنها داستانهای بیشتری از او خواند و حتی کتابهایی که در نقد این اعجوبه تاریخ داستان نویسی نوشته شده خواند.

#سعید_اسدی #جلوی_قانون
#فرانتس_کافکا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هجده − 1 =